
Givande och uppskattade inspirations- och fortbildningsdagar
Än en gång har Skandinaviska Läkarbankens och Rotary Doctors inspirations- och fortbildningsdagar hållits på Ädelfors folkhögskola i Holsbybrunn. Drygt 70 personer som antingen varit ute på uppdrag eller ska ut samlades för att ta del av spännande föreläsningar och för att utbyta erfarenheter med varandra.
Infektionsläkare Leif Dotevall framhöll att rent vatten, vacciner, mödrahälsovård, amning, antibiotika, demokrati och fred är livsviktiga faktorer för global hälsa.
Tillsammans med Jakob Altgärde föreläste Leif också om vaccinationer. De konstaterade att efter tillgång till rent vatten är vaccination det mest effektiva sättet att rädda liv och befrämja hälsa. 2–3 miljoner dödsfall i difteri, stelkramp, kikhosta och mässling förebyggs årligen genom vaccination … men 1,5 miljoner barn under fem år dör varje år av sjukdomar som kunnat förebyggas genom vaccination.


Maureen Wilkinson, Psykiatriker från United Kingdom föreläste på ett mycket intressant sätt om interkulturell kommunikation samt mental hälsa. Hon har under många år jobbat som enda psykiatriker i Malawi och hade flera erfarenheter att dela med sig av.
Roddy Brun belyste komplexiteten inom radiologi, bland annat genom att jämföra röntgen på ”gammalt hederligt sätt” med film med ny modern teknisk utrustning som datortomografi och magnetröntgen. Båda har sina för- och nackdelar. Roddy gav också lite tips och trix att tänka på då man kollar röntgenbilder.
Under ledning av Anton Eriksson och Oskar Swerlander från Erikshjälpen fick deltagarna tips om vad man ska tänka på då man tar foton och skriver på sociala medier. Det mynnade ut i fotografering och förslag på texter till sociala medier.
Från Erikshjälpen medverkade också generalsekreterare Mattias Ingeson med tankar för dagen. ”Vägra acceptera att ett liv inte är viktigt. Den yttersta motståndsrörelsen är att vägra ge upp om människovärdet. Vi är många, vi är smarta. Det gör oss till en motståndsrörelse som gör skillnad.”

Vi gästades av två representanter från Nkinga Referral Hospital i Tanzania: Executive Director Victor Ntundwe och Chefsläkare Tito Chaula. De delade med sig av de utmaningar som finns med att bedriva ett sjukhus i låginkomstland.
Våra styrelseledamöter Johanna Larsson och Frida Aronsson berättade om konceptet EECC – Essential Emergency and Critical Care – och hur de använt det i uppstarten av en avdelning för att ta hand om svårt sjuka barn på barnsjukhuset i Juba i Sydsudan.
I samband med lördagskvällens middag avtackades också Läkarbankernas tre anställda.

Gerd Pettersson som varit koordinator för Skandinaviska Läkarbanken i åtta år. Karin Håkansson som under sex år var koordinator för både SLB och Rotary Doctors. De senaste åtta åren enbart för RDS.
Birgitta Fröst Korthenius som under fjorton år hjälpt båda läkarbankerna med administrativt arbete. Alla tre kommer inom kort att gå i pension.
Vi är glada för fantastiska dagar tillsammans. ”Best ever” skrev någon i utvärderingen.